Video Wall ve Renk Kalibrasyonu

video-wall-ve-renk-kalibrasyonu

Digital signage profesyonellerinin gittikleri her yerde dijital ekranları inceleme gibi bir alışkanlıkları vardır. Havaalanları, fast-food restoranları, alışveriş merkezlerinde kullanılan digital signage ekranları geçmişe oranla ciddi bir artış sergilemekte.

Mesajların daha modern ve etkili bir şekilde gösterilmesinin işe ve ciroya sağlayacağı katkı birçok iş yeri sahibi tarafından fark edilmiş durumda. Peki ya bu akıma kapılmış giderken ekranlarınızın görüntü kalitesine, renk ayarlarına dikkat ediyor musunuz?

Ortalama bir tüketici, sıradan bir TV ekranındaki renklerin kalitesini fazla dikkate almayabilir. Ancak, birbiri ardına dizilmiş geniş ekranlardaki renk kalitesi ve uyumu için aynı şeyi söyleyemeyiz. İyi ayarlanmamış, cansız ve uyumsuz renklerin oluşturacağı olumsuz etki, işinize ve markanıza büyük oranda zarar verebilir.

“Renklerin ne önemi var ki? Mesajımı ya da kampanyamı iletmesi yeterlidir. Benim için en önemli nokta budur” şeklinde bir düşünceniz olabilir. Fakat durum düşündüğünüzden daha farklıdır. Uyumsuz, sönük renkler büyük ihtimalle markanızın veya mesajınızın kalitesini düşürecektir. Bu durumda birçok tüketici göstermek istediğiniz mesajı dikkate almadan yollarına devam edeceklerdir.

Bu sebeple renk kalibrasyonu, digital signage kullanımınız için ekran seçme aşamasında önemli rol oynuyor. Renk ayarı yapabilecek kullanışlı bir araç işinizi kolaylaştıracaktır. Bu araçlar sayesinde iş sahipleri tüm ekranlardaki renk kalibrasyonunu kolayca gerçekleştirebilir.

Sadece kalibrasyon aracına sahip olmak başlı başına yeterli değil, teknik bilgi gerektirmeden kullanılabilen basit bir cihaz olmalı. Tek bir mouse tıklaması ile tüm video wall ekranlarının renk kalibrasyonunu otomatik olarak gerçekleştirebilen cihazlar vazgeçilmeziniz olmalı. Örneğin, bu işlem esnasında, tüm ekranların parametreleri ileride kullanılabilmek için referans olarak saklanır.

Kullanıcı tek bir ekranı merkez noktası olarak seçer. Video wall’daki geri kalan ekranlar ise merkez noktadaki ekran ile eşleşir. Mouse tıklandığında ise, renk kalibrasyonu tüm ekranlar için uygulanmış olur.

Ücrete, kaliteye, güvenilirliğe ve satış sonrası hizmete ek olarak iyi bir renk kalibrasyon cihazını da beraberinde getirmesi, ürünü satın almadan önce üzerinde durmanız gereken en önemli noktalardan biridir.