Video Wall için İçerik Hazırlanırken Yapılan Hatalar

iDisplay, sp Desing Office Standart Video Wall Projesi

Reklam süresi, okunabilirlik, hareket ve daha fazlası… Video Wall için içerik hazırlama işlemi sırasında dikkat etmeniz gereken önemli faktörlerdendir. İçeriğin taşıdığı önemi zaten biliyoruz. Bu yazımızda Video Wall için içerik hazırlanırken yapılan en genel hatalardan ve çözümlerinden bahsedelim.

İlk olarak reklam süresini ele alalım. 30-40 saniye uzunluğunda hazırlanmış reklamlar görüyoruz. 30 saniye? Hedef kitlenizin bir reklamı izlemek için o kadar süre ayıracağını düşünmeyin sakın! Bir yerlere yetişmeye çalışmakta olan müşterinizin dikkatini çekebilmek için çok daha kısa süre ihtiyacınız var.

Yine de, müşteriniz geçip giderken içeriğinizi baştan sona görmeli. Markanızın logosunu ya da işyerinizin adresini veya telefon numarasını göremedikten sonra, reklamdan tam olarak fayda sağladığınızı söyleyemezsiniz. Bir reklam en fazla 10 saniye uzunluğunda olmalı, çok nadir olarak 15 saniye. Aksi taktirde mesajınızı veremez ve amacınıza ulaşamazsınız.

10 saniye kuralının istisnaları tabii ki var. Otobüs durakları, havaalanları, alışveriş merkezleri gibi insanların oturduğu, acelesi olamadan zaman geçirdiği yerlere kurulan Video Wall için bu kural geçerli değil. Fakat dediğimiz gibi bu yine de bir istisna.

Video Wall için içerik üretimi sırasında yapılan bir diğer hata

Hepinizin çok iyi tahmin edeceği gibi, Video Wall için hazırlanacak içeriğin anahtar noktalarından biri de tasarımcıdır. Birçok insan reklam alanına odaklandığı için bu durumu fark edemez. İyi bir tasarımcının yapacağı güzel bir tasarımla reklamınız kendi kendisini satacaktır.

Video wall kullanmaya başladıysanız büyük ihtimalle ciddi bir yatırım yapmış olmalısınız. Evet, daha fazla harcama yapmak istemiyorsunuz. Bunu anlayabiliyoruz, ama içerik/reklam tasarımcısı için ekstra harcamaya gerek yok diyerek büyük bir hata yapmayın! Tecrübesiz birine reklam tasarlatmak ehliyetini yeni almış birine Ferrari vermek gibidir. Hali hazırda çok para harcadınız ama amacınız olan en yüksek faydayı elde edebilmeniz için bu adımı atlamamanız şart!

Tasarımcınıza, amacınızı, aklınızdan geçenleri, ne istediğinizi olabildiğince basit ve açık bir şekilde anlatın. Tasarımcınızın öne süreceği fikirlere açık olmanızda büyük yarar var. Bu faktörlere dikkat ederek içeriğinizle iyi bir başarı yakalamamanız için hiçbir sebep yok.