Otobüs Duraklarında Digital Signage

Otobüs bekleme süreci çok keyifsizdir. Hele ki aceleniz varsa daha da kötü bir hal alır. Otobüs durağında belki 10 dakika beklemişsinizdir ama o 10 dakika size saatler gibi gelir. Bu durumun en büyük sebebi bilinmezliktir. Beklediğiniz otobüsün nerede olduğunu, ne kadar süre sonra geleceğini bilmemek bekleyen yolcular üzerinde çoğu zaman stres yaratır. Otobüsü 2 dakika önce kaçırmış olma ihtimali de işin içine girince yolculuğunuz hepten keyifsiz geçer.

Bu can sıkıcı bilinmezliğin önüne digital signage teknolojisi ile geçebilirsiniz. Belki birçoğunuz digital signage teknolojisini reklam göstermekten ibaret sanıyorsunuz. Eğer öyleyse büyük bir yanılgının içinde olduğunuzu belirtmek isteriz. Digital signage sistemi göründüğünden çok daha fonksiyoneldir. Digital signage teknolojisinin kullanım alanının sınırı yoktur, tek sınır hayal gücünüzdür. Yapmanız gereken, ihtiyaçlarınızı tespit etmek. Digital signage teknolojisinin geniş fonksiyonalitesi ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Digital signage, otobüs durağında neler yapabilir, diye düşünmeye başladığınıza eminiz. Digital signage sisteminin otobüs duraklarında sergileyebilecek marifetlerini sizinle paylaşmak istiyoruz:

Ne Kadar Bekleyeceğinizi Bilin

Otobüs duraklarında konumlandıracağınız digital signage ekranı, internet bağlantısı aracılığıyla otobüs seyir verisini anlaşılır bir biçimde yolcularla paylaşabilir. Digital signage sistemi, beklenilen duraktan geçen tüm otobüslerin isimlerini ve numaralarını bir liste halinde sıralar ve her bir otobüsün isminin yanına anlık olarak durak bilgisini aktarır. Örneğin vermek gerekirse “66 numaralı otobüs – 6 durak” gibi bilgiyi güzel bir liste tasarımı ile aktarabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken önemli noktalar var. Birincisi, ekran seçimidir. Otobüs durakları, özellikle yaz aylarında, tüm gün güneş ışığına maruz kalırlar. Siz de bilirsiniz ki güneş ışığı dijital ekranların en büyük düşmanıdır. Ekran seçimi yaparken bu faktörü göz önünde bulundurun ve seçiminizi ışık yansımasını önleyici kaplamaya sahip olan ekranlardan yana kullanın. Aksi takdirde yolcular, ekranı okumak için çaba harcarken bekledikleri otobüsü kaçırabilirler.

Bir diğer önemli nokta ise okunabilirliktir. Otobüs ve kalan durak bilgisi, olabildiğince sade şekilde tasarlanmalıdır. Aksi takdirde yolcuların yanlış bilgilendirilmesine neden olabilirsiniz.

Size anlattığımız bu yöntemin bir üst seviyesi daha var, interaktif digital signage ekranlarından bahsediyoruz:

İnteraktif Ekranlar

İnteraktif digital signage ekranları, kontrolü tamamen yolculara verebilir. Yolcular, otobüs listesinden dilediklerini seçerek otobüs hakkında güzergah bilgisi, hareket saatleri gibi detaylı bilgilere erişebilirler. Tüm bunlara ek olarak bekleyen yolcular, interaktif ekran üzerinde bulunan haritadan gitmek istedikleri lokasyonu seçerek o lokasyondan geçen otobüslerin listesine ulaşabilirler. Bu sayede yolcular kendilerine en uygun seçimi yapabilirler.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, digital signage teknolojisi sınırları ve engelleri ortadan kaldıran bir çözümdür. Karşılaştığınız bir sorun hakkında ‘bu sorunun çözülmesi mümkün değil’ demeden önce digital signage dünyasına bir göz atın. Sorununuzu çözecek, ihtiyacınızı karşılayacak bir çözüme kavuşacaksınız.