Ne Tür Bir Digital Signage Ekranına İhtiyacım Var?

iDisplay, NYX Video Wall Projesi

Digital signage teknolojisini kullanma kararını vererek ilk adımı attınız. Sıra ekran seçimine geldi.

Cevaplandırılması gereken birçok soru var:

  • Ne boyutta bir ekrana ihtiyacım var?
  • LCD ya da LED?
  • İnteraktif mi olmalı?

ve birçoğu…

Bunların hepsi harika sorular. Bu soruları yanıtlamak için digital signage ekranlarının en fazla kullanıldığı dört sektörü baz aldık.

Perakende Sektörü

Perakende sektörü, muhtemelen diğer sektörlerden daha fazla sayıda digital signage çeşidi kullanmaktadır. Geniş ekranların, dokunmatik ekranların, kioskların ve etkileşimli ekranların kullanıldığını gördük.

Ne tür bir ekran kullanmanız gerektiği, tamamen sizin hedeflerinize bağlıdır. Çoğu zaman, farklı sektörlerdeki kullanıcıların nihai hedefleri, satışlarda artış yaşanması olabilir. Fakat, pek çok perakendeci için marka bilinci oluşturma ve müşteri farkındalığı, öncelikli hedefler arasında olabilir.

LED ya da LCD?

LCD ekranlar iç mekan kullanımı için uygundur. Ancak, son yıllardaki gelişmelerle birlikte LED ekranların iç mekan kullanım oranı artmaktadır.

Bir çeşit kiosk kullanmayı planlıyorsanız, bu ekranlar genellikle LCD’dir. İnteraktif bir ekran kullanmayı planlıyorsanız, yüksek kaliteli bir ticari LED veya LCD ekran işinizi görecektir.

Ekran Boyutu?

Mağazanızın ortasında basit bir kampanya yapıyorsanız, 46 inç boyutunda bir ekran yeterli olacaktır.

Eğitim Sektörü

Eğitim sektöründe, eğitimin geliştirilmesi, bilginin paylaşılması ve kampüs içinde bir binadan başka bir binaya giden öğrencilere rehberlik etme amacıyla digital signage ekranları yoğun olarak kullanılmaktadır.

LCD ya da LED?

Düzenli sıklıkla bilgi göstermek amacıyla LCD ekranlar kullanılabilir. Yön bulma kioskları için de aynı şekilde LCD ekranlar iyi bir seçim olacaktır. Sınıflarda eğitim için akıllı tahtalar yine dokunmatik LCD ekranlar olabilir.

Ekran Boyutu?

Bilgi gösterimi için kullanılacak ekran boyutu, ekranın konumlandırılacağı dersliğe göre değişmektedir. Derslik ne kadar büyük ise o kadar geniş bir ekran kullanmalısınız. 76-85 inçlik ekranlar yeterli olacaktır.

Yön bulma kiosklarının boyutu ise konuma bağlıdır. Dış mekanda kullanılan kiosk, kolaylıkla fark edilebilmesi için iç mekan kiosklarına kıyasla daha büyük olmalıdır.

Restoran Sektörü

Bu günlerde, dijital tabela kullanmayan, fast-food restoranı görmek neredeyse mümkün değil. Daha fazla restoran, müşteri etkileşimini ve satışlarını arttırmak için dijital ekranları kullanmaya yöneliyor.

LCD ya da LED?

Self-sipariş kioskları için LCD ekranları tercih etmelisiniz. Geniş MenuBoard’lar içinse, LED ya da LCD ekranlar tercih edilebilir.

Ekran Boyutu

Self-sipariş kiosklarının ekran boyutu, ortalama bir tabletin boyutundan biraz daha büyük olmalıdır. MenuBoard’lar için tercih edilen boyutlar ise her bir ekran için 46-55 inç arasında değişmektedir. Alanın yeterliliğine göre ekranlar yan yana dizilebilir.

Sağlık Sektörü

Hastanelerin bekleme odalarında kullanılmaya başlayan digital signage ekranları şimdilerde ise, hastaların odalarında, doktorların kapılarında, ameliyathanelerde yer almaktadır.

Hastaneler ayrıca, hastaları ve konuklarını yönlendirmek için interaktif yön bulma ekranlarını kullanmaktalar.

LCD ya da LED?

Her ölçekteki bekleme odaları için göz seviyesine monte edilmiş bir veya daha fazla LCD ekran tercih edilebilir.

Ekran Boyutu?

Bekleme odalarında kullanılan LCD ekranların boyutu 48-75 inç değerleri arasında olabilir.