LED Ekranlar ve Teknolojileri

iDisplay, Vodafone Arena LED Wall Projes

Bu yıl, yenilikler LED digital signage endüstrisi için eşsiz ve ufuk açıcı geçti. Tek bir ekrandan sürekli olarak 4K ve hatta 8K formatında kesintisiz yayın yapabilen ekranlar gördük.

LED ekranlar ile her boyut ve çözünürlükte kaliteli görüntü almanın mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

Küçük ekranlar için HD çözünürlük elde etmek amacıyla piksel aralığının hızlıca öne itildiğini gördük.

Örneğin, yüksek çözünürlüklü (2K HD) ekranlar 2,5 mm piksel aralığında geçen yıl yüzey alanında 13,8 metrekare alan kaplıyorlardı.

Bu yıl ise 1,25 mm piksel aralığındaki ekranlar göze çarpıyor.

Devam eden yenilik, piksel doldurma faktöründe PPm2 (metre kare başına düşen piksel) 4 kat iyileştirme sağladı. Bu dar piksel aralığı çözümü yüzey alanını sadece 3.45 metrekareye düşürdü. 0.9-mm piksel aralığının birkaç örneği var, 1.68 metrekare alan için 2K HD görüntü sağlanabiliyor.

Faktoring zamanı, digital signage boyutları, görüntülenme, ayırt edilebilme ve piksellenmenin fark edilebilme uzaklığı 1,25 ile 2 metre arasında olması beklenebilir.

Digital signage sisteminin temel amacı ekrandaki çözünürlük oranının hedef kitlenin gözünde de algı anlamında aynı kalite ve ölçüleri tutturabilmesi. Bu görüntü gözlerimizde göz çukurunda (fovea) oluşur ve gözün ekrana olan uzaklığı algıda belirleyici bir unsurdur.

LED Video Wall kullanımında çok ekranın yan yana uygulanması durumunda LED’lerin en etkili noktası önümüzdeki yıldan itibaren sektör kriteri olarak piksel aralığında 1.25 mm ekranlara odaklanmaya başlayacak. Bunun yanında 1,5 mm ve 1,875 mm piksel aralığında da başka sürprizlerin bizi beklediğini söylememiz yanlış olmayacaktır. Bu yeni daha geniş piksel aralık değerleri daha geniş yüzeyli büyük ekranlar için mesafe problemine bir çözüm getirebileceğini umuyoruz.

Günümüz teknolojilerinde LED ile neredeyse her şeyi yapmak mümkündür ve önümüzdeki dönemde bizi bekleyen inovasyonlarla bu daha iyi bir noktaya gelecektir.