İnteraktif Ekranların Yükselişi

İnteraktif Ekranların Yükselişi

Dokunmatik etkileşim son birkaç yılda ciddi yol kat etti. Dokunmatik hassasiyet ve hız gelişmeye devam ediyor, çoklu dokunma özellikleri ise zengin bir etkileşim ortamı yaratıyor. Önümüzdeki yıllarda, insanların digital kiosk ve digital signage ile nasıl etkileşime girdiğine ilişkin anlamlı bir değişim göreceğimize inanıyoruz.

Bazı interaktif ekranların farklı basınç seviyelerini kaydetme ve buna göre tepki verme yetenekleri vardır. Örneğin, mouse’a çift tıkladığımızda aldığımız tepki tek tıklamaya kıyasla farklıdır. İnteraktif ekranlarda da benzer yenilikleri görmeye başlayacağız. Kullanıcılar akıllı telefonlarından ve tabletlerinden alışkın oldukları kullanıcı deneyimini interaktif ekranlarda da bekliyorlar.

Bu teknoloji sayısız şekilde uygulanabilir. Örneğin, görme güçlüğü yaşayan kullanıcılar için bankalar ATM’lerini bu teknoloji ile donatabilirler. Kullanıcı parmağı ile ekrana basınç uyguladığında buton ve karakterler büyür, basıncı artırdığında ise seçim gerçekleşir. Bu tür bir kullanım şekli görme güçlüğü yaşayan kullanıcıların işini kolaylaştıracaktır. Yol bulma kiosklarında ise kullanıcı haritadaki belirli bir noktaya parmağı ile basınç uygulayarak zoom yapabilir, basıncı azaltarak zoom modundan çıkabilir. Bu yöntem, iki el ile zoom yapmaktan ya da ekranın köşesinden büyüteç ikonunu seçmekten çok daha pratiktir.

Buradaki meydan okuma ise halka açık interaktif ekranların, ATM’lerin, kioskların ve interaktif video wall ekranlarının kamu kullanımına dayanabilmesi için son derece dayanıklı olması gerektiğidir. Üreticiler, yeni ekran fonksiyonlarının yanı sıra ekran camının dayanıklılığı, güç kaynağının uzun ömürlü olması gibi donanımsal konularda da geliştirme yapıyorlar. İnteraktif ekran teknolojisindeki hızlı gelişme, fiyatların düşmesine ve interaktif ekranların daha ulaşılabilir olmasına zemin hazırlıyor.

İlerleyen yıllarda interaktif ekran teknolojisinin durdurulamaz gelişimine, bu gelişiminin kullanıcı deneyimini zenginleştirdiğine ve yeni nesil etkileşimli cihazlara nasıl yön verdiğine şahit olacağız.