Hastane Çalışanlarına Digital Signage ile Moral Verin

hastanelerde-digital-signage

Hastane ve klinik çalışanları tüm günlerini zor durumda olan insanlarla, hatta bazen yaşam ve ölüm çizgisi arasında geçiriyorlar. Genelde stres altında çalışıyorlar ve bu durum moral bozukluğuna sebep oluyor.

Psikolog Abraham Maslow ihtiyaçlar hiyerarşisini şu şekilde tanımlar, alt düzeydeki bir ihtiyaç belli ölçüde karşılanmadıkça birey, bir üst düzey ihtiyacı karşılamaya yönelmez. Bu ihtiyaçlar ise şöyle sıralanır:

  • Fizyolojik (beslenme ve uyku),
  • Güvenlik (barınacak yer ve tehlike eksikliği),
  • Ait olmak (bir grubun parçası olmak),
  • İtibar (öz-değer ve diğerleri tarafından tanınma),
  • Öz-yapabilirlik (yapma ve tamamlama arzusu).

Hastaneler genelde ilk iki, düşük seviyeli ihtiyacı ( dinlenme ve uyku odaları, kafeteryalar ve güvenlik sistemleri) karşılayabilecek kapasiteye sahiplerdir. Fakat yüksek seviyeli ihtiyaçları telaşlı hastane ortamında göz ardı edebilirsiniz. Digital signage sistemlerini tüm bu ihtiyaçları karşılamak için yardımcı olarak kullanabilirsiniz. Böylece hastane çalışanlarının motivasyonlarına katkıda bulunmuş olursunuz.

Güvenlik
Her ne kadar onlarca güvenlik çalışanı olsa da, digital signage önlemleri alarm sistemiyle bir adım daha öteye taşıyabilir. Ekranlar, tesisinizi tehdit eden herhangi bir durumda alarm sistemi tarafından kullanılabilir. Tek bir buton yardımıyla uyarılar ve bilgilendirme mesajları sisteminizdeki her bir ekrana gönderilebilir. Bu sayede anlık olarak, panik içinde olan insanlara gitmeleri gereken yeri ve yapmaları gerekenleri söyleyebilirsiniz.

Aitlik
Topluluk duygusu yaratmak amacıyla digital signage kullanabilirsiniz. Günlük anonsları yayınlamak, odaların programlarını göstermek, tesis hakkındaki güncel haberleri iletmek ve diğer iç bilgileri anlık olarak paylaşmak, çalışanlarınıza şeffaf ve açık bir iş ortamda çalışıyor hissi verecektir. Çalışanlarınızın doğum günlerini ekranlar üzerinden duyurarak ve kutlayarak, motivasyonlarına katkıda bulunabilirsiniz. Yeni gelen çalışanlarınıza ise ekranlar aracılığıyla, hoş geldin diyerek bir grubun parçası olma hissini uyandırabilirsiniz.

İtibar
Çalışanlarınızın başarılarını, ödüllerini, yeni sertifikalarını dijital ekranlarda gösterin. Tedavisi başarıyla gerçekleşen hastalarınızın görüşlerini, basında çıkan haberleri, tesisiniz hakkında yapılan değerlendirmeleri paylaşmak da etkili olacaktır.

Öz-Yapabilirlik
Digital signage kullanarak çalışanlarınıza eğitim fırsatları hakkında bilgilendirme yapmak, onlara kendilerini geliştirmeleri için bir yol sunar. Ayrıca çalışanlarınızı değerli birer kaynak olarak gördüğünüzü, hissetmemelerini sağlar.

Çalışanlarınız gün içerisinde tesisinizde yürürken, büyük ekranlar aracılığıyla gördükleri pozitif mesajlar sayesinde motivasyonları artacak ve stresten bir nebze olsun uzaklaşacaklar.