Doğru Video Wall Seçimi İçin 7 İpucu

Video wall, daha geniş ekran yaratmak amacıyla sıra sıra yerleştirilen yüksek kaliteli, ticari veya profesyonel ekranlardır. Video wall için LCD, LED, DLP gibi farklı görüntüleme teknolojileri kullanılabilir. Ekranlar birbirinden farklı boyutlarda kullanılabilir. Video wall oluşturmak için sıklıkla tercih edilen yan yana ekran diziliminin yanı sıra son yıllarda mozaik tarzı video wall dizilimleri oldukça popülerdir.

Bir video wall sistemi planlamak ve uygulamak için pek çok yol vardır. Günümüzde artık geleneksel yaklaşım hakkında tek bir standarttan konuşmak zor olabilir.

 • Bazı video wall üreticileri, video wall kontrolü için kullanılan PC’lere video kartı eklerler.
 • Bazı video wall denetleyicileri, birden fazla dahili video çıkışı bulunan tescilli donanım üzerine kurulmuştur.
 • Video wall kurulumuna yönelik bir başka yaklaşım ise her bir ekranın arkasındaki birden fazla oynatıcıyı senkronize etmektir.
 • Bazı ekranların dahili Daisy Chain özellikleri vardır ve bu özelliği bir video wall oluşturmak için kullanırlar.

Her yaklaşımın artıları ve eksileri vardır, en iyi yaklaşım şudur demek doğru olmayabilir. Bir video wall seçerken işinize yarayacak önemli noktaları sizinle paylaşmak istedik.

İyi bir ön planlama, hem kısa vadede hem de uzun yıllar boyunca güçlü bir yatırım getirisi sağlanmasına yardımcı olacaktır.

1- Alana ve Ortama Odaklanın

Video wall kurulumu planlarken alan ve ortamdaki etki iki önemli faktördür. Herhangi bir çözüm düşünmeden önce, video wall ekranlarının nereye konumlandırılacağının farkında olun.

 • Lokasyon (iç mekan / dış mekan)
 • Ortam ışığı ne kadar olacak?
 • Video wall’a erişilebilirlik (bakımı ne kadar kolay olacak?)

Duvarın boyutu, odanın alanı gibi fiziksel faktörler, seçilecek olan video wall çözümü için en uygun boyut ve bileşenlerini belirleyecektir.

2- Müşterileriniz Video Wall ile Etkileşime Girecek mi?

Bu soruya vereceğiniz yanıt tüm süreci etkileyecektir. Yanıtınız evet ise, interaktif video wall ekranlarına göz atmaya başlasanız iyi edersiniz. İnteraktif bir video wall ile normal bir video wall için lokasyon seçimi aynı değildir. Müşterilerinizin ekranınız ile etkileşime geçebilmesi için video wall ekranı herkesin rahatlıkla ulaşıp kullanabileceği bir alana konumlandırılmalıdır.

Müşteri etkileşiminin gelirinizi artırmaya yardımcı olacağını unutmayın.

3- Ne Tür Video Wall İçeriği Kullanmalıyım?

İmkanlar neredeyse sonsuz…

 • Sabit görseller;
 • Düşük veya yüksek çözünürlüklü videolar. 4K videolar son dönemde oldukça yaygın şekilde tercih edilmektedir;
 • HTML 5 uygulamaları;
 • 3D grafikler.

Ne tür bir içeriğe sahip olacağınıza karar verdikten sonra içeriği ekranlarınızda nasıl göstereceğinize karar vermelisiniz. İşiniz büyüdükçe video wall ekranlarınızı da büyütmek isteyebilirsiniz. Bu sebeple esnek bir video wall çözümü seçmeniz sizin yararınıza olacaktır.

4- Boyut, Düzen ve En Boy Oranına Dikkat Edin

Fiziksel alan ve yer, video wall ekranlarının yerleşimini ve boyutunu belirlemede önemli bir rol oynamaktadır. Tasarımcılar bir video wall tasarımı planlamadan önce bu faktörlere dikkat etmeliler.

Örneğin, fiziksel alan izin verse bile, orijinal en boy oranında yapılandırılmamışsa, video wall içeriği bozuk bir şekilde gösterebilir.

5- Kolaya Kaçmayın

Video wall, ekranlar, video oynatıcıları, kablolar ve ekran montajları gibi birçok bileşeni içerir, ve bunların hepsi doğru bir şekilde uygulanmalıdır.

Bunların yapılandırılmasında yaşanacak problemler son kullanıcıyı etkiler ve sizi amacınızdan uzaklaştırır. Video wall kalibrasyonu zahmetli ama olmazsa olmaz bir süreçtir. Kolaya ve ucuza kaçmak isteyebilirsiniz fakat unutmayın ki bu seçiminizin size hem zaman hem de masraf olarak pahalıya patlayabilir.

6- Geliştirmeyi Planlayın

Büyümek her işletmenin temel amacıdır. İleride video wall ekranlarınızı ve içerik kalitesini de büyütmek istediğiniz de ne yapacaksınız?

Video wall çözümü hakkında düşünürken geleceğe yönelik düşünün. Ölçeklendirilebilen, esnek video wall çözümleri, sizi uzun vadede büyük masraflardan kurtaracaktır.

7- Ve Tabii ki Toplam Maliyet

Video wall seçiminde toplam maliyet belki de en önemli faktördür. Video wall kullanımındaki nihai hedef, katılımı ve buna bağlı olarak gelirleri artırmaktır.

Bu amacınıza ulaşmak için ihtiyaçlarınızı karşılayacak özelliklerde bir video wall seçmelisiniz, aksi taktirde başarılı olmanız çok zor. Video wall çözümü, yatırımınızın karşılığını geri verecektir.