Dış Mekana Kiosk Konumlandırılmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

dis-mekan-digital-kiosk

Sayıları giderek artan self-servis hizmetleri için kullanılan iç mekan digital kioskları, artık dış mekanlarda da büyük oranda kullanılmaya başlandı.

Dış mekan digital kiosklar, her türlü hava koşulunda 7/24 hizmet vermek için tasarlandı.

Dış mekan çözümleri, bekleme sürelerini ciddi oranda düşürmeye yardımcı olabilir ve isteğe göre, barkod okuyucu, kredi kartı okuyucu, güvenlik kamerası gibi daha birçok kullanım imkanı sağlar.

Kulağa oldukça hoş geldiğini biliyoruz, fakat önce düşünmeniz gereken birkaç faktör var. İşte o faktörler:

Lokasyon

En önemli faktör tabii ki lokasyondur. İlk olarak, cihaz için bir enerji kaynağı gerekiyor. Bunun yanı sıra, her ne kadar şart olmasa da, internet bağlantısı gerekli. Seçeceğiniz lokasyonda bu ikisinin mevcut olması son derece kritiktir.

Bir diğer kritik faktör ise güneş ışığıdır. Güneş ışığının vurduğu bir ATM’den işlem yapmaya çalışanlar ne demek istediğimizi anladırlar bile 🙂 Karar vermeden önce bir alan araştırması yapmak son derece yardımcı olacaktır. Bu durum, kiosk sağlayıcınız tarafından ayarlanabilir. İyi bir teknisyen alanı ziyaret ederek, tüm bu faktörlere ilişkin tavsiyeler verebilir.

Lokasyon seçerken kullanıcıları da düşünmekte fayda var. Kullanıcıları, cihazı kullanmaya teşvik edecek bir alan olmalı.

İklim

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, dış mekan kioskları her türlü hava koşuluna karşı dayanıklı olsa da, iklim faktörü hala büyük önem arz ediyor. Özellikle aşırı sıcak ve nem dikkate alınmalı. Örneğin, dış mekan kioskları parlaklık oranı yüksek ekranlar gerektirir, ekranın arkasındaki devreler ise daha fazla ışık üretebilmek için normalden fazla güç tüketir. Bu durum da ısınmaya yol açar.
Lokasyonun ulaşacağı maksimum sıcaklık seviyesini önceden tahmin edebilmek önemlidir. Bu şekilde seçiminizi, dahili kliması güçlü olan bir digital kiosk’dan yana yapabilirsiniz.

Maliyet

Maliyet, ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir kiosk seçerken düşünmeniz gereken bir diğer önemli faktör. Basitçe anlatacak olursak, dış mekan kioskları, iç mekan kiosklarına göre daha pahalıdır. Dahili klimasından tutun da güvenlik özelliklerine kadar dış mekan kioskları, iç mekan kiosklarına kıyasla daha detaylı tasarım ve güçlü, ekstra donanım gerektirir. Bu da haliyle ek maliyete neden olur. Ne amaçla kullanacağınızı tekrar düşünmekte fayda var. Belki de bir iç mekan kiosk’u tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, dış mekan kioskuna gerek kalmaz.

Dış mekan kioskları şirketlere, yol gösterici, sipariş, bilet satışı ve sayısız alanda fayda sağlayabilir. Dış mekan çözümlerinin işinize veya organizasyonunuza gerçekten faydalı olacağını düşünüyorsanız eğer, yukarıda bahsettiğimiz faktörleri dikkate alarak işe başlayabilirsiniz.