Digital Signage Sistemleri Çevre Dostu mu?

Digital Signage Sistemleri Çevre Dostu mu?

Digital signage sistemlerinin çevre dostu olduğundan emin değil misiniz? Belki bu makale aklınızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırmanıza yardımcı olur. Basılı materyal reklamlarından digital reklamlara geçiş yapmayı düşünüyorsunuz. Halihazırda, çevrimiçi platformlara adım atmış durumdasınız, ama asıl probleminiz, ana caddelerde veya alışveriş merkezlerinde vakit geçirmeyi seven müşteri kitlesine ulaşmakta zorluk çekiyor olmanız. Bu amaçta kullandığınız tek yol, poster ve devasa billboard kullanmak mı? Biliyorsunuz ki bu tür basılı materyaller için çok büyük miktarlarda kağıt gerekiyor ve bu durum ciddi oranda israfa neden oluyor.

Çözüm olarak Digital signage’ı düşündünüz ve bir “itiraz listesi hazırladınız”. Listeniz muhtemelen aşağıdaki gibi gözüküyordur:

Digital signage çok maliyetli; Bakımı çok zahmetli; İşim, dijitale geçiş yapmak için çok küçük.

Digital signage için yanlış soruyu soruyorsunuz

Digital signage’a geçiş yapma fikrinizi yukarıdaki liste etkiliyor, biliyoruz. Aynı zamanda Digital signage’ın çevreye karşı olan tutumu da aklınızı kurcalıyor olabilir. Kendinize, Digital signage sistemleri çevre dostu mu? Diye soruyorsunuz.

Bunun yanlış bir soru olduğunu söyleyebiliriz. Baskıya dayalı reklamcılıkla kıyasladığınızda Digital signage’ın çok daha yeşil olduğunu göreceksiniz.

Sorulması gereken en iyi soru: “Digital signage, çevreye karşı olan davranışlarımı mevcut reklam yöntemlerime kıyasla daha iyi bir hale getirebilir mi?” Şeklinde olmalıdır

Cevap ise çok büyük ihtimalle “evet” olacaktır. Çevreye verdiğiniz zararı düşürecek herhangi bir şey sizin için büyük bir artı olacaktır, buna Digital signage da dahil.

Çevre Dostu Savaşları: Dış Mekan Digital signage vs. Basılı Reklamlar

Yeni kampanyanızın tanıtımı için 1000 adet, birkaç hafta süre ile kapalı halde saklanmış posterinizin olduğunu hayal edin. Kutuları yere koydunuz ve ilk kutuyu açtınız ve göze batan hatayı hemen fark ettiniz. Posterleriniz kullanılamayacak haldeler, ve yeniden basılmasını talep etmek zorunda kalacaksınız. Bu durum ise ciddi oranda kağıt israfına yol açacak.

Digital signage içeriğindeki bir hatada böylesine bir dramaya yer yok. İçerik, doğaya veya bütçenize zarar vermeden hızlı bir şekilde düzenlenebilir.

Soru: Kampanyanız bittiğinde reklam posterlerini ne yapıyorsunuz? Geri dönüşüm için kullanıyor musunuz? Eğer öyleyse tebrikler… Ancak bu posterlerin olduğu gibi çöpe atılması da olası bir ihtimal.

Dünya çapında yüzden fazla şubesi olan bir fast food restoranını markasını düşünün. Her bir şube menü gösterimini hala kağıtlar ile yapıyor. Yönetimden “ menüye ve posterlere yeni bir ürün ekliyoruz bu yüzden hepsinin değişmesi gerek” diyen bir telefon alıyorsunuz. Bu durum yine ciddi oranda kağıt israfına sebep olacak.

Favori fast food restoranınızı göz önünde bulundurun, ve yukarıdaki senaryoyu düşünün. Ne kadar sıklıkla menüye yeni ürün ekleniyor? Her hafta? her ay?

Ama Kağıtlar Geri Dönüştürülebiliyor

Evet, kağıtlar geri dönüştürülebilir. Fakat, dolaylı yoldan olsa bile çevreye zarar veriyor. Haftalık veya aylık olarak eski posterlerinizi geri dönüşüme vermek için hazırlıyorsunuz. Eski posterlerinizi almak için her hafta bir geri dönüşüm kamyonunun geldiğini, ve kamyonun harcadığı yakıtı ve zararlı egzoz gazını düşünün…

Bu durum, lokasyonunuza bir kez Digital signage taşınmasından daha çok zarar verecektir.

Dış mekan Digital signage için %100 çevre dostudur demiyoruz.

Hiçbir şey %100 çevre dostu değildir. LCD ekranlar da çalışmak için hatırı sayılır ölçüde enerjiye ihtiyaç duyarlar. Ancak, teknolojik gelişmeler LCD ekranları günden güne daha verimli hale getirmeye devam ediyor.

LCD ekranların çevre dostu alternatifi de var. LED ekranlar. LCD ekranlara kıyasla daha az enerji kullanırlar. Ayrıca ömürleri de oldukça uzundur.

LCD ekranların kullanım ömürleri Digital signage muhafaza kabinleri ile uzatılabilir. Muhafaza kabinleri, içerisindeki fanlar sayesinde cihazı sürekli olarak serin tutarak arızalanmasını önler. Bu şekilde, çevreye verdiğiniz zararı bir nebze daha düşürmüş olursunuz.

Digital signage Gelecekte Sizin Dostunuz Olacak

Dış mekan Digital signage, çevreye verdiğiniz zararları düşürmek için büyük bir adım olacak. İşletmelerin aşırı kağıt tüketiminden dolayı tepki göreceği günler yakındır. Dış mekan Digital signage kullanımı hem işlemeniz hem de çevre için en iyisi olacaktır.