Digital Signage ile Kurumsal İletişiminizi Güçlendirin

Digital Signage ile Kurumsal İletişiminizi Güçlendirin

Büyük ya da küçük demeden neredeyse her şirkette iletişim sorunları vardır. Bu iletişim sorunları, çalışma ortamını karışık bir hale getirerek çalışanlarınızın odağının dağılmasına ve motivasyonlarının düşmesine sebep olabilir. Bu sorunu çözmek için birçok yol denediniz ama sonuç alamadınız.

Bir de digital signage’a şans vermelisiniz.

İşte digital signage’ın kurumsal iletişiminizi iyileştirmek için yardımcı olacağı birkaç alan:

Karışıklıktan Kaçının

Etrafınıza sorun. Çalışanlarınız, şirketinizin misyonu, politikaları ve prosedürleri hakkında belirsiz görünüyorsa, o zaman bir şeyler ters gidiyor demektir.

Ekranlarınızda şirket değerlerini netleştiren ve açıklayan mesajlarınızın olduğundan emin olun. Bu mesajlardan bazılarına sahipseniz, belki daha net olması için yeniden yapılandırmanız gerekebilir. Veya mesajlarınız muhteşem, ancak hedef kitleniz sadece vermek istediğiniz mesajları aklında tutamıyor olabilir. Eğer öyleyse mesajınızı daha akılda kalıcı bir şekilde sunmanın yollarını aramalısınız.

Mizah çoğu zaman insanların akıllarında kalabilmenin bir yoludur. Şirket politikalarını sıkıcı ve resmi bir şekilde söylemek yerine daha eğlenceli ve esprili bir dil ile aktarmayı deneyin. Hikaye anlatımı yöntemi, akılda kalma konusunda etkili olacaktır. Prosedürleri izlemediği için sürekli zorluk yaşayan bir karakteri içeren karikatür tarzı görselleri ekranlarınızda gösterebilirsiniz. Örneğin “Ahmet gibi olmayın, doğru olanı yapın” tarzındaki görseller işinize yarayabilir.

Kağıt İsrafına Son Verin

Digital signage sisteminin sağladığı en büyük faydalardan biri de kağıt kullanımını azaltmasıdır. Sadece materyal ve mürekkep maliyetlerinden değil, broşürlerin ve posterlerin bastırılması, dağıtılması, daha sonra kaldırılması ve elden çıkarılması için harcanan zamandan da tasarruf etmenizi sağlar. Kağıt ve baskı masraflarına kontrol edin. Digital signage sistemine sahip olduktan sonra bu masrafların azalmış olması gerekir. Eğer azalmadıysa, bir şeyler ters gidiyor demektir.

Bazen, yaşlı yöneticileri digital signage kullanımı konusunda ikna etmek zor olabilir. Digital signage sistemine sahip olmanıza rağmen iletmek istenilen bilgiyi eski usül, basılı materyaller aracılığı ile iletme konusunda ısrarcı olabilirler. Bu yöneticilerinize birlikte kısa bir digital signage turu atın. Digital signage teknolojisinin faydalarını görmelerini sağlayın. Digital signage teknolojisini kullanmaktan hoşnut olan çalışanlarla konuşmalarına izin verin. Digital signage teknolojisinin sağladığı sayısız faydaları ve çalışanlarının işlerini ne kadar kolaylaştırdığını gördüklerinde fikirleri değişecektir.

Katılımı Arttırın

Şirket etkinliği planlayıp,  e-mail yoluyla çalışanlarınıza iletiyorsunuz ama etkinliğe katılım göremiyorsunuz değil mi?

Etkinlik haberlerini iletmek için digital signage ekranlarını kullanmıyorsanız eğer hemen kullanmaya başlayın. Etkinlik haberlerini, parlak, büyük ve göz alıcı digital signage ekranlarında göstermek, e-mail yöntemine kıyasla çok daha etkilidir (e-mailler genelde okunmazlar). Bu duyuruları ekranlarınızda göstermeye başlamadan önce üzerinde düşünmeniz gereken birkaç küçük nokta var. Her zamanki bilgilendirme mesajlarından farklı olduklarına emin olun. Parlak bir arka plan veya normal kurumsal iletişiminizde kullandığınız şablondan daha farklı bir şablon seçin. Böylece en ilgisiz çalışanınızın bile dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz.

Çalışanlarınızı Fark Edin

Çalışanlarınız takdir ediliyor mu? Fark edildiklerini, kendilerine değer verildiğini hissediyorlar mı? Eğer değilse, çalışanlarınız mutsuz olurlar, iş kaliteleri düşer ve ilk fırsatta gitmeyi düşünürler.

Dijital ekranlarını, çalışanlarınızın fark edildiğini bildirmek için kullanın. İş yıl dönümlerini dijital ekranlarda göstererek kutlayın, herkesin bilmesini sağlayın. İşe yeni başlayan çalışanlarınız için karşılama mesajları gösterin ve ekibin bir parçası olduklarını hissetmelerini sağlayın. Böylece çalışanlarınızın motivasyonları artacak ve şirkete daha bağlı hale geleceklerdir.

İnsan Kaynakları Departmanınızı Rahatlatın

İnsan Kaynakları departmanınıza, işlerin nasıl gittiğini sorun. Size çok yoğun olduklarını, çok fazla sorunla uğraştıklarını söyleyeceklerdir. Digital signage, insan kaynakları departmanınızın yükünü hafifletmeye yardımcı olabilir.

Benzer türden birden çok konu varsa “şikayetler, sorular, kazalar vb” dijital ekranlarınızda bu sorunları ele alan mesajlar gösterin. Çoğu zaman çalışanlarınız o sorunun sadece kendilerinde olduğunu düşünerek sabırsız davranabilirler. Sorunlarının çözümünü ekranlarda gördüklerinde aslında öyle olmadığını anlayacaklar, ve yönetimin çalışanların sorunlarıyla ilgilendiğini göreceklerdir.

Digital signage ile kurum içerisindeki birçok sorunu çözebilirsiniz. Diğer iletişim araçlarına kıyaslar digital signage ile daha çok kişiye ulaşabilir ve daha etkili bir şekilde iletişim sağlayabilirsiniz.