Digital Signage İçin Video Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gerkenler

Digital Signage İçin Video Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gerkenler

Hareket eden fotoğraflar insanların ilgisini yüzyıllardır çekmektedir. Animasyonlar ve videolar, günlük hayatımızın birer parçası haline gelmiş durumdadır. Peki niye? Video izlemek çaba gerektirmez ve bilgiyi video aracılığıyla kolayca alabilirsiniz.

Video ile iletişim, basılı materyal ve mail’e göre çok daha etkilidir. Kullanıcılar video izlemeye oldukça alışkındırlar. TV, bilgisayar, akıllı telefonlar aracılığı ile günün neredeyse her anında video izleyebiliyorlar. Ayrıca birçok kullanıcı, yazıyı okumaktan önce videoyu izlemeyi tercih ediyor.

Herhangi bir video içeriği sizi başarıya götürmez. Video içeriği hazırlarken dikkat etmeniz gereken kilit noktalar var. İşinize yarayacağını umduğumuz ipuçlarını sizinle paylaşıyoruz:

Alakalı Video

Digital signage kullanarak video göstermenin en iyi yanlarından birisi, içerik seçeneğinin sınırsız olmasıdır. Ancak yine de, digital signage ekranında göstereceğiniz video uygun ve kitlenizle alakalı olması gerekir. Örneğin bir veteriner ofisindeki ekrandan magazin görüntüleri göstermek çok da alakalı olmayacaktır. Bunun yerine, evcil hayvan bakımıyla ilgili bilgilerin olduğu bir video göstermek daha doğru olacaktır.

Otel lobisinde “ hoş geldiniz ” temalı bir video göstermek, yerinde bir karar olacaktır. Kurum içerisinde kullanacağınız digital signage aracılığıyla, çalışanlarınızın iş güvenliği videolarını veya eğitim sunumlarını izlemelerini sağlayabilirsiniz.

Video Uzunluğu

Kısa videolar, kullanıcılarınızda daha iyi bir etki yaratıyor. Hedef kitlenizin de, aynı sizin gibi, vakit darlığı problemi var. Kullanıcılar, 1 dakikadan uzun süren videoları izlemeyi bırakıyorlar. Özellikle videonuz sıkıcıysa (kimse kendi videosu için sıkıcı demez, biliyoruz) ilk 30 saniyeden sonra kullanıcıların dikkatleri dağılıyor ve başka şeylere yöneliyorlar. Kullanıcılarınızla daha pozitif ve etkili iletişim kurabilmeniz için video süresini kısa tutmalısınız.

Bir video oluştururken, en önemli bilginin ilk sırada olmasına dikkat edin. Özellikle, videonun sadece ilk 5-10 saniyesinin görüntülenebildiği yaya veya araç trafiğinin yoğun olduğu alanlarda, verdiğimiz ipucunu uygulamanız hayati önem taşımaktadır. Videonun başlangıcını, mesajınızı en etkili şekilde verebileceğiniz zaman aralığı gibi düşünün.

Video, karmaşık bilgileri kısa zaman diliminde tüm hedef kitlenize iletmek için kullanılan en etkili yollardan biridir.