Digital Kiosk Yazılımı Seçmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Doğru bir yazılım platformunu seçmek, başarılı bir digital kiosk kullanımı için çok önemlidir. Yazılım platformu, güvenlikten denetlemeye, entegrasyona ve nihai olarak kullanıcı deneyimine kadar her şeyi belirler.

Web içeriğini bir kiosk üzerinde güvenli bir şekilde görüntülemek için Chrome’un Kiosk modu veya Firefox’un mKiosk modu gibi ucuz ve basit çözümler var. Fakat, bu saydıklarımız birer kiosk yazılımı kategorisine girmez. Port erişimi, USB erişimi veya bileşen işlevselliğini raporlama gibi fonksiyonları yoktur. Bu saydığımız fonksiyonlar için daha gelişmiş, gerçek bir yazılım platformu gereklidir. Gerçek bir digital kiosk yazılım platformu, birden fazla çevresel bileşeni entegre etmenizi, güvenlik ayarlarını özelleştirmenizi ve cihazları uzaktan izlemenizi sağlar. Uygun bir yazılım platformu son kullanıcı göz önünde bulundurularak oluşturulur ve teknik bilgi gerektirmeksizin yönetilmesi kolay olmalıdır.

Digital kiosk için yazılım tercihi esnasında işinize yarayacak önemli bilgileri sizin için topladık:

Kullanıcı Arayüzü

İyi bir yazılım paketi, web içeriğinizin güvenliğini sağlamalı ve bunun yanında kullanımı son derece basit olmalıdır. Yazılım platformu, kullanıcıların içeriği kolayca kontrol edebilmesine olanak tanıyan bir ortam sağlamalıdır. Kendini farklı ekran boyutları için otomatik olarak düzenleyen duyarlı tasarıma sahip digital kiosk yazılımları, yeterli bir kullanılabilirlik için son derece önemlidir.

Bileşen Entegrasyonu

Uygun bir digital kiosk yazılımı, fatura ödemeleri, hasta / ziyaretçi check-in işlemleri, bilet çıkışı, self servis sipariş işlemleri gibi çeşitli kullanım amaçlarını gerçekleştirmek için farklı bileşenlerle bütünleşebilmelidir. Örneğin, iyi bir yazılım ATM makinesindeki tükenen nakit ile dokunmatik ekranla ilgili bir sorununu birbirinden ayırt edebilmeli ve bu iki farklı uyarıyı ilgili birimlere doğru şekilde göndermelidir. Biten nakit uyarısı için IT ekibine uyarı gitmesini hiç kimse istemez.

Güvenlik

İyi bir digital kiosk yazılım platformu belirli web sitelerini beyaz listeye veya kara listeye alma seçenekleri sunmalıdır. Beyaz liste, işletmelerin ve kuruluşların, kullanıcıların görmesine izin verilen belirli bir web sayfası veya URL listesi oluşturmasına olanak tanır. Kara liste, işletmelerin ve kuruluşların, kullanıcıların özel olarak reddedilen URL’lerin bir listesini oluşturmalarını sağlar. Örneğin, bir İK çalışanı, sosyal medya web sitelerini kara listeye alabilir veya yalnızca çalışanların kullanması beklenen belirli web sayfalarını beyaz listeye ekleyebilir.