Cloud vs. On Premise – Digital Signage Kullanımı İçin En Uygun Çözümü Seçiyoruz

Basitçe anlatmak gerekirse Cloud tabanlı digital signage sistemleri, internet üzerinden erişilebilen sistemlerdir. Bunun anlamı, bir server cihazına ya da server bakım masrafına ihtiyaç yoktur. On Premise digital signage sistemleri, içeriği doğrudan digital signage playerlarına internet veya yerel ağ bağlantısı üzerinden göndermenize izin verir. Fakat, bu işlem için bir server cihazına ve bu cihazın yönetimine ihtiyacınız vardır. Bu durum, maliyetlerinizin artmasına sebep olacaktır.

İki teknolojiyi basitçe açıkladığımıza göre sıra, sizin için en uygun seçimi yapmaya geldi. İki seçeneği karşılaştırırken dikkat etmeniz gereken temel unsurları sizin için sıraladık:

Ağınızın Boyutu

On Premise digital signage sistemleri, cloud tabanlı digital signage sistemlerine kıyasla daha masraflıdır ve daha fazla yatırım gerektirir. Sadece birkaç ekranlı digital signage kullanımı için büyük çaplı bir yatırım, başlangıç için bütçenizi zorlayabilir. Digital signage dünyasına küçük adımlar atarak girmek isteyen işletmeler için cloud tabanlı digital signage sistemleri daha uygun bir çözüm olacaktır. Ayrıca, cloud tabanlı digital signage sistemleri esnektir, ekstra ekran kullanmanıza izin verir.

IT Ekibi

On Premise digital signage sistemleri, serverın ve veri tabanının bakımı, güncellenmesi ve yönetimi için IT ekibi gerektirir. Cloud tabanlı digital signage sistemini kullanmak ve kurmak oldukça basittir, teknik bilgi gerektirmez. IT ekibi veya dış kaynaklı teknik personel ile çalışmak istemiyorsanız cloud tabanlı digital signage sistemleri sizin için uygun bir seçim olacaktır.

Yazılım Mülkiyeti

On Premise digital signage sistemini tercih ettiğinizde yazılımın kullanım haklarına süresiz ve ek ücret ödemeksizin sahip olacaksınız. Buna rağmen eğitim, yazılım desteği ve yazılım yükseltmeleri için ek maliyetleri unutmayın. Cloud tabanlı digital signage sistemlerinde kullandığınız kadar ödersiniz.

Hangi digital signage sistemini tercih edeceğinize karar vermeden önce işletmenizin ihtiyaçlarını detaylıca analiz edin ve bu sistem için ayıracağınız maksimum bütçeyi iyi belirleyin. Var olan bir sistemi değiştirmek birçok açıdan daha maliyetli olacaktır.