Başarılı Bir Kurumsal Video Nasıl Hazırlanır

Güzel bir şirket videosu hazırlamak, özellikle iş yerinizde zaten dijital bir ekrana sahipseniz çok fazla para harcamanıza gerek kalmadan biraz dikkat çekmek için iyi bir yoldur. Güzel bir kurumsal video hazırlama sürecinde işinize yarayacağını düşündüğümüz birkaç ipucunu sizinle paylaşmak istedik.

Neyi Paylaşmaya Çalışıyorsunuz?

Şirketiniz için video hazırlarken ilk olarak düşünmeniz gereken nokta, paylaşacağınız içeriği belirlemektir. Nasıl bir içerik paylaşacağınızı düşünürken zamandan tasarruf etmeyin, olabildiğince detaylı düşünün ve planlayın. Hızlıca tasarlanmış içerik stratejisi ihtiyaçlarınızı karşılayamayabilir ve bu durum tüm sürecin boşa gitmesi ile sonuçlanır. Hedef kitlenizin ne istediğini ve bunu onlara nasıl sunacağınızı planlamalısınız. Hedef kitleniz hakkında araştırma yapmak bu süreçte işinizi kolaylaştıracaktır.

Kurumsal Kimlik

Şirketiniz için video hazırlarken göz ardı etmemeniz gereken bir diğer önemli konu ise görselliktir. Videonuz için yazı fontu ve renk seçimi için kurumsal kimliğinizi referans alabilirsiniz. Videonuzun renklendirme aşamasında şirketin kurumsal kimliğinde yer alan renkleri mümkün olduğunca kullanın, ama bu esnada okunabilirliğin kaybolmamasına özen gösterin.

Şirket logosu yeterli olmaz mı? şeklinde düşünebilirsiniz. Şirketinizin renklerini kullanmak, şirketinize has bir imaj çizecektir. Bu sayede videonuzun içeriğine dikkat edilmeden bile ilk bakışta videonun sizin şirketinize ait olduğu anlaşılacaktır. Bu durum marka bilinirliğine de olumlu yönde katkı sağlamaktadır.

Ses Olmalı mı?

Bu sorunun yanıtı tamamen hazırlayacağınız videonun içeriği ile alakalı. Videonuzun içeriği sadece mesaj veya duyuru olacaksa, ses içermesinin çok gerekli olduğunu söyleyemeyiz. Rahatça okunabilen yazı büyüklüğü ve yazı rengi ile uyumlu arka plan rengi bu amacınız için yeterli olacaktır. Şirketinizi tanıtan bir video hazırlıyorsanız eğer, hoş bir fon müziği kullanmak videonuza ruh katabilir. Müzik türü seçimi ise sizin zevkinize kalmış. Biz bu seçim için orta tempo klasik eserler öneririz.

Digital signage ekranlarınızı nerede konumlandıracağınız da bu konuda belirleyici faktördür. Şirketinizin yemekhanesi gibi kalabalık alanlarda doğal olarak gürültü olacaktır. Ses içeren videonuzu bu tür alanlarda kullanmak çok doğru bir tercih olmayacaktır çünkü gürültü sebebiyle içeriğinizin sesi duyulmayacaktır. Duyulması için sesi açmanız gerekecek fakat bu durum tahmin edebileceğiniz gibi gürültünün artmasına ve bunu takiben rahatsızlığa sebep olacaktır. Şirketinizin lobisi, girişi veya bekleme odası, ses içeren videolar için çok daha uygundur.