Başarılı Bir Dış Mekan Digital Kiosk Kullanımı için Bilmeniz Gerekenler

Başarılı Bir Dış Mekan Digital Kiosk Kullanımı için Bilmeniz Gerekenler

Dokunmatik ekrana sahip self-servis kiosklar iş yerleri ve organizasyonların yanı sıra müşterilere de oldukça büyük fayda sağlamakta. Self-servis kioskları bildiğiniz gibi genellikle iç mekanlarda kullanılır. Fakat biz bu yazımızda dış mekanlarda kullanılan digital kiosklardan bahsedeceğiz. Dış mekan digital kiosk kullanımını başarıya ulaştıracak birkaç temel adım:

Güvenlik

Dış mekan digital kiosklar genellikle sokaklara kurulurlar, ve hırsızlık, vandalizm gibi risklere açık olurlar. Caydırmak ve güvenliği arttırmak için ekstra takviye gerekebilir. Bunlardan bazıları, sıkıştırma kilitleri, ekstra kaynak noktalarıdır.

Çevre ve Hava Şartlarından Korunması

Çevresel faktörlere karşı dayanıklı olacak şekilde üretilmeyen bir digital kiosk, sizin için hasılat ve yatırım kaybı olacaktır. Dış mekan digital kiosklar, suya, duman ve toza karşı dayanıklılık gösterecek şekilde üretilmelidir. Ayrıca, dış mekan digital kiosklar UV ışınlarına karşı dayanıklı malzeme içermelidir.

Dış mekan digital kiosklar yüksek sıcaklığa maruz kalabilirler. Kiosk içerisindeki monitör, bilgisayar ve diğer bileşenlerin zarar görmemesi için dahili bir endüstriyel klima gereklidir. Dış mekan digital kiosklarının karşılaştığı bir diğer problem ise, güneş ışığı sebebiyle okunaklığın azalmasıdır. Okunabilirliği sürdürebilmek için ekranın parlaklık ayarı en az 2500 nits seviyesinde olmalıdır.

Dayanıklı Montaj

Halka açık alana kurulan bir digital kiosk, dahili ve harici birçok riske maruz kalarak hasar alma ihtimali artar. Digital kiosk’un dahili donanımına zarar verecek sarsıntı, cihazın sallanması gibi risklere karşı önlem almak için kiosk çimento ile sabitlenmeli.

Endüstriyel Standartlar

Dış mekanda digital kiosk alacaksanız, belirli standartlara uyan üreticileri tercih etmelisiniz. Endüstri standartlarını (ISO) ve güvenlik standartlarını belirleyen (UL) kurumlarının onayından geçen cihazları tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.