Video Wall Sistemlerinde Prosesörlere Ne Zaman İhtiyaç Duyarız?

iDisplay Garanti Bankası 6x2 Video Wall Projesi

Video Wall kullanmanın birden çok yolu vardır. Hepsinin birbirlerine göre bazı avantajları ve dezavantajları da bulunmakta. Video Wall kontrol aracına, genellikle kullanıcı daha fazla güç ve esnekliğe ihtiyaç duyduğunda başvurulur. Kontrol araçları Video Wall teknolojisinin maliyeti en yüksek bileşenlerinden biriydi, ama son zamanlarda fiyatları daha makul bir noktaya geldi.

Başlarken, video wall kontrol aracının video wall prosesörlerinin  Matrix switcher’dan ne gibi farkları olduğunu anlamamız gerek. Kontrol aracı, senkron olarak çalışan birden çok ekrana tam anlamıyla kontrol sağlayabilir. Fakat bir Matrix switcher, yerleşim ve çözünürlük seçenekleri arasında limitli kalarak tek bir video gösterimini gridlere ayırarak gösterebilir. Birçok yüksek kaliteli, çerçevesiz ekranlar dahili spitter içerir, fakat son kullanıcı sadece, desteklenen düzenlemeler limiti içerisinde kullanabilmektedir.

Günümüzde Matrix switcher, ekran boyutu ve çözünürlüğü başta olmak üzere çeşitli kısıtlamaları vardır. Hatta en iyi Matrix switcher bile 4K içerik çözünürlüğü ile sınırlıdır, ve birçoğu sadece 1080p çözünürleğe destek vermektedir.

İşte tam bu noktada video wall kontrol aracına ihtiyaç duyuyoruz. Özellikle bugün veya gelecekte görüntü kalitesini 4K, 6K veya 8K arttırmaya hedeflediğimiz noktada…

Matrix switcher’ların bir başka kısıtlaması ise tekli kaynaktır. İşte bu durum bizi video wall kontrol aracına ihtiyaç duyduğumuz başka bir noktaya görütüyor: Farklı kaynakları istediğimiz boyutlara ayarlamak,birden fazla aynı kaynağı kullanmak bunları senaryo olarak kaydetmek hızlıca senaryolar arasında geçiş yapmak istediğiniz noktada Matrix switcher size yardımcı olamıyor.

Eğer düzensiz bir en boy oranı yapmak isterseniz, 1×5 veya 1×10 gibi, birçok Matrix switcher bu isteğinizi yerine getiremiyor, ve bunu yapabilenler ise hala, orijinal kaynak çözünürlüğü ile sınırlı ve bu durum kötü bir görüntü kalitesine sebep oluyor.

Bunlara ek olarak, video wall kontrol araçları artistic, mosaic-style video wall kullanımı konusunda da avantaj sağlıyor. Standart dışı konfigurasyona sahip video wall için kontrol aracı gereklidir çünkü Matrix switcher sadece, çıkış içeriğini grid-konfigurasyona sahip video wall’a aktarabilir — portrait ya da landscape. işlenmesini yapamaz.

Video wall kontrolleri daha birçok konuda avantaj sağlayabilir. Eğer projeniz interaktif içeriğe ihtiyaç duyuyorsa (i.e. HTML5, canlı TV, videolar, ve daha fazlası.) veya birden çok içerik kanalında basitçe dolaşmak istiyorsanız, video wall kontrol aracına kesinlikle ihtiyacınız var.En iyi video wall kontrol araçları kullanıcıya, yönetmek ve konfigurasyon için sezgisel bir GUI arayüzü verir. Ayrıca bunun yanında, daha kapsamlı kontrol erişimi ve esneklik sağlak için API erişimi de verir.

Kullanıcıların video wall kontrollerinden kaçmasının geleneksel sebebi ekstra maliyet ve karmaşıklık olmuştur. Geleneksel video wall kontrol araçlarının gerçekten yüksek maliyetli olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında teknolojinin gelişmesi ile bir çok sorunumuza çözüm üreten yeni nesil video kontrol araçlarını değerlendirmemiz mümkün.

8K çözünürlüğe sahip içerik kanalının kontrolü için özel hantal bir cihaz gerekirken,video wall kontrol aracı ile standart bir PC ile bu sorunu çözebilirsiniz.

Eğer video wall için daha fazla kontrol ve senkronize olmuş bir dizi ekrandan daha fazlasına ihtiyanız varsa, video wall kontrol araçları sizin için en iyi çözüm olacak. Bir tanesini satın almak projenizin bütçesine ciddi zarar vermez. Bugünlerde her bütçeye uygun bir tane mevcut.