Idisplay, Oyuncak Müzesi Projesi Yönlendirme ve Bilgilendirme Ekranı Projesi

iDisplay’den İstanbul Oyuncak Müzesi’ne Destek!

İstanbul Oyuncak Müzesi 23 Nisan 2005 yılında şair/yazar Sunay Akın tarafından kurulmuştur. 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerinin sergilendiği müze tarihi bir köşkte konumlanmıştır.

Sunay Akın’ın 20 yılda 40’ı aşkın ülkedeki koleksiyonerlerden, antikacılardan ve açık arttırmalardan satın aldığı oyuncaklarla kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi dünya tarihini daha eğlenceli, daha akılda kalıcı bir öğrenme yöntemi ile ziyaretçilere sunmaktadır.
İstanbul Oyuncak Müzesi ile birlikte Avrupa ülkelerinde büyük öneme sahip olan oyuncak müzeleri konusunda ülkemizdeki boşluk tamamlanmış ve İstanbul Oyuncak Müzesi dünyadaki örnekleri arasında önemli bir yere sahip olmuştur. 2012 yılının Kasım ayında İstanbul Oyuncak Müzesi tarafından gerçekleştirilen ve dünyada bir ilk olan TOYCO-2012 İstanbul (Avrupa Oyuncak ve Çocuk Müzeleri Birliği) buluşması ilk kez Türkiye’de gerçekleştirilmiştir. Bu sayede İstanbul Oyuncak Müzesi dünyada çocuk ve oyuncak müzeleri birliği kurulması konusunda öncü olmuş, İstanbul’a ‘oyuncak müzelerinin başkenti’ ünvanını kazandırmıştır.

Oyuncak Müzesi’nde müze gezisi farklı yöntemlerle desteklenerek daha verimli hale getirilmektedir. iDisplay tarafından müzeye sağlanan profesyonel ekranlarda gösterilen belgesel filmler, serginin vermek istediği mesajı kuvvetlendirmekte ve ziyaretçilerin farkındalığını arttırmaktadır. Örneğin; asker oyuncaklarının sergilendiği odaya yerleştirilen profesyonel ekran ile bu oyuncakların etkisi, yapıldığı döneme ait bilgiler, ve savaşın olumsuz etkileri, uzay oyuncaklarının sergilendiği diğer bir odada konumlandırılan ekranda gösterilen belgesel filmler insanoğlunun uzaya ulaşma serüvenini ziyaretçilere anlatmaktadır. Müzenin kafe kısmındaki ekranda ise, önemli ressamların eserlerinde oyuncak temasının işlendiği eserler görsel bir sunum ile ziyaretçilere sunulmaktadır. Bu sunum geçmişten günümüze oyuncağın tarihini sunan çok önemli bir kaynaktır. Ayrıca, farklı zamanlarda gösterilen filmler ve belgeseller ile ziyaretçiler müzenin kafesinde de keyifli vakit geçirmektedirler.

iDisplay’in, İstanbul Oyuncak Müzesi için sosyal sorumluluk projesi kapsamında sağladığı bu profesyonel ekranlar sayesinde ziyaretçiler ile modern ve dijital bir ortamda iletişim kurulması sağlandı. Ayrıca sergi içinde bu belgesel filmlerin gösterimi müzeyi gezenlerin zihninde yeni kapılar açılmasına katkı sağlamakta ve ziyaretçilere farklı bakış açıları ile müzeyi değerlendirme imkanı sunmaktadır.