iDisplay, Türkmenistan Olimpiyat Kompleksi LED Wall Projesi

iDisplay, Türkmenistan Olimpiyat Kompleksi Projesi

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta 2010 yılında yapımı başlanan Olimpiyat Kompleksi 2017 Asya Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Orta Asya’nın en büyük “Olimpiyat Kompleksi” olacak projede, iDisplay ve Ledeca işbirliği sonucu ortaya çıkan çözümler yerlerini aldılar.

5.000 kişilik su sporları kompleksi içerisinde bulunan kapalı yüzme havuzu binasında havuz üzerine yerleştirilen 80 m2’likMediaCube sistemi dünyada bir ilk olma özelliği taşımaktadır.

Özel bir konstrüksiyon üzerine 4 tarafı LED ekranlarla kaplanarak oluşturulan Mediacube ve konumlandırılan prosesör ile sistemin herhangi bir yüzeyinde, diğer yüzeylerden bağımsız olarak, video, interaktif grafikler, canlı yayından gelen görüntüler ve skor sisteminden gelen veriler gösterilebilmektedir.

Geniş yüzeyi 30.4 m2 (7.6 x 4), dar yüzeyi 9.6 m2 (2.4 x 4) olmak üzere toplamda 80 m2’lik ekrandan oluşan Mediacubeuygulamasında yüksek kalitede 6mm aralıklı LED ürünler kullanılmıştır. Ortamın yüksek nem ve klor gazı içeren, korozyona müsait kapalı bir alan olması sebebiyle outdoor LED komponentleri ve fansız alüminyum kasa teknolojisi kullanılmıştır.

iDisplay ve Ledeca işbirliği sonucu ortaya çıkan ve uygulama olarak bir ilk olma özelliği taşıyan bu proje ile binlerce izleyiciye anlık veri akışının etkileyici bir şekilde sağlanması ve keyifli bir deneyim yaşatılması amaçlanıyor.