iDisplay Görüntüleme Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Serap Şahin

Yeni nesil bir bilgilendirme sistemi olan Digital Signage, pek çok alanda ve sektörde, iç ve dış müşterilerle etkili iletişim kurulmasını sağlayan kapalı devre bir yayın çözümüdür. Digital Signage, çeşitli görüntüleme sistemleri ve yazılım çözümleri ile resim, video, grafik içeriklerinin yanında haber, kayan yazı, hava durumu, trafik ve yol bilgisi, döviz bilgisi gibi birçok dinamik verinin bir sistem üzerinden gösterilmesi prensibi ile çalışıyor.

“Ağ yapısı üzerinden konum bağımsız olarak uzaktan yönetilebilen Digital Signage ile merkezi zamanlama ve yönetilebilirlik özelliklerini kullanarak, LCD ve LED ekranlar, VideoWall ve kiosk gibi dijital medyalarda yayınlar gösterilebilir ve yayın içeriklerinin gösterim zamanları planlanabilir” diyen iDisplay Görüntüleme Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Serap Şahin, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Konum bağımsız merkezi içerik yönetimine ihtiyaç duyulan alanlarda Digital Signage çözümleri gereklidir. Digital Signage birçok açıdan oldukça avantajlıdır: Çok amaçlı kullanım olanağı sayesinde maliyet avantajı ve zaman tasarrufu sağlar; merkezi yönetim özelliği ile operasyonel işlemleri kolaylaştırır ve verimliliği arttırır; eş zamanlı duyuru ve bilgi paylaşımına imkan verir. Müşteri iletişiminde sağladığı yenilikçi teknoloji ile modern bir görünüm sağlar, markayı güçlendirir. Yapılan araştırmalara göre; Digital Signage, geleneksel yayın yöntemlerine kıyasla daha dikkat çekici ve akılda kalıcı görsel içerikleri ile hedef kitleye ulaşmada daha etkilidir. Karar verme süresini hızlandırarak satışın arttırılmasına destek olur.

BT, kurumsal iletişim ve pazarlama departmanlarının hayal ettiği; kullanımı kolay, tek merkezden kurum içi veya dışında farklı lokasyonlarda donanım ve içeriklerin esnek bir şekilde yönetilebildiği bir mimaride oluşturulan Digital Signage sistemleri ile kurumlar, güncel teknolojiyi takip ettikleri için değişime ve yeniliğe açık olarak algılanıyorlar. Oluşturulan bu yeni dinamik ortamla, daha dikkat çekici ve akılda kalıcı mesajlar verilebiliyor ve güçlü bir iletişim platformu oluşturuluyor. Ve böylece, hedef kitleden olumlu dönüşler alınıyor.

Dinamik içerik yayınlanması söz konusudur. İçerikler daha dikkat çekicidir. Canlı bir sistem üzerinden iletişim yapıldığı için merkezi olarak tüm içerikler aynı anda kısa sürede değiştirilebilir. Yönetimi ve işletilmesi daha kolay bir sistemdir. Uzaktan izlenebilir ve yönetilebilir bir alan olduğu için hangi konumda hangi ekranda o anda hangi veri gösteriliyor bu gözlemlenebilir, hatalı yayın yapılması engellenebilir. Güncelliğini yitirmiş bilgi verilmesi önlenir.

Bu alanda uzmanlaşmış bir firmadan danışmanlık hizmeti alabilirler. Danışmanlık hizmeti kapsamında firmanın mevcut durumu ve hedeflediği yapı analiz edilir, uzman firmanın da vizyonu ile kuruma yeni bir sistem önerisi yapılır. Bu sistemle ilgili alt yapı gereksinimleri müşteri tarafından karşılanmalıdır. Akabinde gerekli donanım ve yazılım yatırımları yapılarak sistem oluşturulmuş olunur. Müşteri, kendi içinde bu sistemi çalıştırmak ve işletmek için bir personel kaynağı ayırmak istemez ise sistemin işletilmesi, monitör edilmesi, oluşacak sorunların giderilmesi ve tüm bunların raporlanmasını da yine uzman firmaya devredebilir. Bu konuda müşteriden beklenti, sadece içerikler konusunda doğru zamanda gerekli talimatları vermesi ve kurumun profesyonel içerikleri varsa bunları uzman firmaya iletmesidir.”

Hedef kitleye ulaşmanın en kolay yolu

Dijital Signage, hedef kitlenizi bilgilendirme veya davranışlarında teşvik edici etki oluşturabilmek maksatlı olarak ses, video, grafik veya metin gibi dijital içeriklerin merkezi bir noktadan dinamik, anlık değiştirilebilir olarak Ethernet ağı üzerinden zaman ve mekan bağımsız uç noktada bulunan görüntü elemanlarına aktarımını sağlayan kapalı devre yayın sistemidir.

“Dijital Signage sistemi sayesinde özel sektör ve kamu kurumları hedef kitlesine çok daha hızlı erişim ile bilgilendirme sağlamakta, firma ve hedef kitle arasında yeni bir iletişim kanalı oluşturarak hedef kitle üzerinde çağdaş ve dinamik bir etki bırakarak marka bilinirlik gücünü arttırmakta, işletmelerin yenilikçi ve estetik görünümüne fayda sağlayarak markalaşmaları için fırsatlar sunuyor” şeklinde konuşan Çizgi Mühendislik Satış ve Pazarlama Müdürü Mesut Sonkaya, şöyle devam ediyor:

“Dijital Signage sistemleri baskı, televizyon ve radyo gibi geleneksel reklam yöntemlerini tek bir çatıda birleştiren ve hedef kitle üzerinde çok daha dikkat çekici bir mecradır.

Çizgi Mühendislik Satış ve Pazarlama Müdürü Mesut Sonkaya

Canlı renkler ve yüksek çözünürlüklü içeriklerin yanı sıra eklenebilir haber akışları ve videolar ile reklam verenin hedef kitle ile çok etkili iletişim kurmasını sağlar. Dijital Signage çözümleri dinamik içerik yapısı ile statik baskılara nazaran hedef kitle üzerinde 10 kat daha fazla etki bırakmaktadır.

Dijital Signage çözümleri kullanmayı düşünen firmaların Signage çözümlerinin etkili ve dinamik yapısını öncelikle kavramış olmaları ve yatırım yapılmasına değer bir sistem olduğuna inanmış olmaları gerekmektedir. Dijital Signage sisteminin faydasına inandıktan sonra bu konuda hangi konumlarda ekranlar kullanılacağı ile ilgili fizibilite çalışması yaparak maliyet çalışmaları yapmaları gerekmektedir. Yatırım maliyeti yapılarak kurulmuş olan Dijital Bilgilendirme Sistemin etkin kullanımı için sistemi kullanacak yetkililerin ve görüntülenecek içeriklerin doğru bir şekilde sağlamaları gerekmektedir. Doğru içeriklerle zenginleştirilmiş ve sistem yönetimini yapan yetkili ile sistem çok daha verimli olacak ve hedefe ulaşmada çok büyük fayda sağlayacaktır.”

 

Kaynak BTHaber Sayı 1055