Digital Signage Raf Etiketlerine Yeni Bir Boyut Kazandırıyor

Marketlerin olmazsa olmazı kağıda basılı etiketlerin tek ve basit bir amacı vardır, fiyatı göstermek. Fakat dijital teknoloji, perakende sektörünün her alanında hızlı bir şekilde gelişerek yenilikler getiriyor ve bunu yaparken çevrimiçi ve çevrimdışı alışveriş arasındaki fark giderek daralıyor. Dijital raf etiketleri yeni bir teknoloji sayılır. Yalnızca fiyat bilgisi sağlamak için değil, aynı zamanda alışveriş yapan kişiler için değerli, kişiselleştirilmiş ve gerçekten kesintisiz bir deneyim sunmak için de kullanılabilir.

Dijital raf etiketleri, özellikle süpermarket zincirleri için büyük fayda sağlıyor. Süpermarketlerde her hafta yeni eklenen veya fiyatı güncellenen her bir ürün için raf etiketi değişimi yapılıyor. Kağıt israfını ve bu iş için gerekli olan iş gücünü düşündüğümüzde dijital raf etiketinin faydasını daha iyi anlıyoruz.

Dijital raf etiketi kullanımına geçilmesi için başlıca sebepleri sizler için sıraladık:

Merkezi Kontrol

Dijital raf etiketlerinin merkezi kontrol özelliği, perakendecilere fiyat belirleme stratejilerinde esneklik sağlıyor. Seçtiğiniz etiketleri veya tüm etiketleri birden fazla seferde, saniyeler içerisinde güncelleme imkanı hem iş gücü, hem de maliyet açısından tasarruf sağlıyor. Süpermarket zincirleri tek bir merkezden tüm şubelerde bulunan dijital raf etiketlerini anlık olarak güncelleyebilir.

Kişiselleştirilmiş Etiketler

Dijital raf etiketi teknolojisi, tek tip ve kötü görünen etiketlerden kurtulmanın yollarını sunuyor. Dijital raf etiketi teknolojisi, etiketlerin arka plan rengi, yazı tipi, yazı rengi ve boyutu gibi görsel öğelerin kişiselleştirilmesine izin veriyor.

Bu özellik ile sebze reyonundaki ürünlerin etiketlerinde yeşil, çikolata reyonundaki ürünlerin etiketlerinde ise kahverengi arka plan kullanabilirsiniz. Satışını artırmak istediğiniz ürünlerde kırmızı gibi dikkat çekici renkleri tercih ederek müşterilerinizin ürünü fark etmelerini sağlayabilirsiniz. Bu fonksiyon ile müşterilerinize eşsiz bir alışveriş deneyimi yaşatabilirsiniz.

Fiyat Karşılaştırması

Bir ürün alacağımız zaman detaylı fiyat araştırması yaparız. Hatta çoğu zaman, mağazada gördüğümüz ürünü akıllı telefonlarımız aracılığıyla internette arayıp diğer mağazalarla fiyat karşılaştırması yaparız.

 Dijital raf etiketi teknolojisi, başka mağazalardaki fiyatları da görüntüleyen yazılımlarla entegre olabilir. Bu sayede perakendeciler, müşteriler için fiyat karşılaştırması yapabilir ve ürünün daha ucuzunun olmadığı bilgisini verebilirler.

Ürün Önerileri

Dijital raf etiketleri, dilediğiniz ürün için tamamlayıcı ürün tavsiyesinde bulunabilir. Örneğin, makyaj paleti reyonunda makyaj fırçası önerisinde bulunabilir. Bunun yanı sıra, ürünün kullanımı hakkında ipuçları vererek müşterilerin en iyi tercihi yapmalarını sağlar.

Perakendecilerin, tüketicilerin istediği kesintisiz alışveriş deneyimini sağlayabilmesi için fiziki mağazalarını geleceğe yönelik sağlamlaştırmaya yatırım yapmaları gerekmektedir. Dijital raf etiketleri gibi öncü bir teknoloji, perakendecilerin çevrimiçi ve çevrimdışı alışverişi arasında denge sağlarken müşteri ve marka arasındaki bağı da güçlendiriyor.